logo LTP


POKUD SE VÁM E-MAIL ŠPATNĚ ZOBRAZIL, KLIKNĚTE zde

Vážení knihovníci, dovolujeme si Vám zaslat čtvrtý a zároveň poslední z naší řady měsíčních newsletterů.
Předně Vás zveme na webinář "Komunitní knihovna v digitálním světě", který proběhně zítra 4. 6. v 10:00 na adrese https://connect.cesnet.cz/mu-ff-kisk-ltp/. Doplňující informace naleznete na našem webu nebo v pozvánce.
V červnovém newsletteru Vám opět poskytujeme příslušné materiály z oblasti LTP. V závěrečném díle seriálu píšeme o důvěryhodnosti digitálních repozitářů a o nástrojích pro jejich hodnocení, přeložili jsme případovou studii o sebe-hodnocení důvěryhodnosti institucionálního repozitáře a přikládáme rovněž dva články s ohledem na problematiku kvality repozitářů. Nechť jsou Vám texty přínosem.

LTP - Long term preservation

Červen 2015

SERIÁL: Úvod do problematiky dlouhodobé ochrany digitálních dokumentů – díl 4.

img1

V závěrečném dílu našeho seriálu se tentokrát zaměříme na důvěryhodnost digitálních repozitářů a jaké nástroje jsou k dispozici pro její hodnocení. Protože důvěryhodný repozitář je jedním z důležitých cílů cesty k dlouhodobé ochraně dat.
Důvěryhodný digitální repozitář je takový, který vykonává přesně to, k čemu se zavázal. To znamená, že pokud repozitář tvrdí, že uložená data dlouhodobě bezpečně ochrání, zajistí jejich autenticitu, integritu a zpřístupní je, tak musí mít nástroje a postupy, kterými to zajistí. Důvěryhodnost ale není jen o technickém zabezpečení, nebo uložení dat – repozitář musí mít zajištěné financování, zkušené a schopné zaměstnance, podporu zřizovatele a další záležitosti pro bezproblémové fungování.

Číst více

Techniky posuzování rizik a jejich využití v institucionálních repozitářích – užití v Digitálním repozitáři Univerzity Karlovy v Praze / Eliška PAVLÁSKOVÁ

V článku autorka nejprve popisuje, poněkud obecně, metodiku řízení rizik. Přestože je článek zaměřený na ochranu digitálních dat, začátek lze využít na jakoukoliv situaci.
Později se dostává k novým nástrojům na omezení rizik (formou jejich analýzy) spojených s ochranou dat jako jsou SPOT a DRAMBORA. Přičemž SPOT tato rizika mapuje a DRAMBORA je vhodná k celkové analýze rizik. Mimo jiné se dozvíte, že vývoj tohoto nástroje byl již ukončen. Jedná se o online nástroj, takže není jisté, jak dlouho a za jakých podmínek bude dostupný.
V závěru krátce popisuje využití výše uvedených nástrojů v institucionálním repozitáři Univerzity Karlovy v Praze. Pokud chcete znát výsledek této analýzy, musíte si přečíst článek až do konce.

Číst více

Důvěryhodnost: Sebe-hodnocení institucionálního repozitáře dle ISO 16363-2012 / Bernadette HOUGHTON

Cílem projektu Deakin Research Online (DRO), který se uskutečnil v Deakin Univerzity Library, bylo vytvořit důvěryhodný digitální repozitář pro výzkumné zprávy. Jeho důvěryhohodnost byla ověřena sebehodnocením podle normy ISO 16363. Repozitář DRO splnil většinu kritérií a audit ukázal také směry dalšího zlepšování. Na základě získaných zkušeností jsou v článku předloženy návrhy a tipy pro správce repozitářů na hodnocení podle ISO 16363. Zpráva doporučuje sebehodnocení repozitářů všem knihovnám.

Číst více

Pečeť kvality digitálního repozitáře - Data Seal of Approval / Andrea FOJTU et al.

Po splnění konkrétních zásad navržených Radou Data Seal of Approval (DSA) je možné prohlásit digitální repozitář za důveryhodný a získává tím Pečeť kvality digitálního repozitáře. Pro kvalitativní hodnocení repozitářů slouží 16 zásad zaměřených na odborné a vědecké materiály. Přeložená příručka hodnocení může sloužit jako formulář pro interní hodnocení repozitáře. Při zájmu o získání Pečeti DSA může uchazeč vypracovat vlastní hodnocení vybraného repozitáře podle stanovených zásad.

Číst více

Potkejte se s námi na TEDx Brno!

Chcete se s námi potkat naživo? Příští týden Vám to umožníme, a to hned na TEDx Brno 2015! Vrámci doprovodného programu budeme mít vlastní stánek, kde budeme mezi účastníky šířit osvětu ohledně dlouhodobé ochrany digitálních dat.


Číst více

Konference Inforum 2015

Proběhla konference Inforum 2015, na které zaznělo několik zajímavých prezentací z oblasti digital preservation a příbuzných oblastí, které by Vám neměly uniknout.
Všechny příspěvky z konference si můžete přečíst zde.


Číst více
img1

Tento e-mail zasíláme knihovnám v České republice, které mohou mít zájem o zasílání novinek ohledně dlouhodobé ochrany dat. Pokud si nepřejete dostávat toto sdělení, klikněte prosím zde .

Více o LTP

LTP tým © 2015. Kabinet informačních studií a knihovnictví, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Arne Nováka 1, 602 00 Brno