Užitečné odkazy

Český blog o Digital Preservation – Web předních českých LTP odborníků a nadšenců. Novinky, postřehy, blog – prakticky nezbytnost pro všechny, kteří se zajímají o LTP.

Data Seal of Approval – Web Karlovy univerzity o certifikaci digitálních repozitářů a také zde najdete český překlad Data Seal of Approval.

Digital Preservation LOC – Stránky o digital preservation z produkce Library of Congress

Scalable Preservation Environments – SCAPE projekt sice už skončil, ale zanechal po sobě spoustu zajímavých materiálů.

Open Preservation Foundation – Obsahově bohatý portál (najdete zde projekty, nástroje, sekci otázky a odpovědi a další), který by vám neměl uniknout.

National Archives UK – LTP v podání Národního archivu Velké Británie.

Digital Preservation Links – Zde naleznete rozcestník s opravdu velkým množstvím odkazů na weby, projekty a zdroje o LTP.

NÁSTROJE

DRAMBORA – Jedná se o nástroj na identifikaci, hodnocení a management rizik, které v různé míře ohrožují digitální repozitář. V ČR v minulosti proběhlo několik auditů pomocí DRAMBORY, takže je možné z těchto zkušeností čerpat a poučit se.

DROID – Identifikační nástroj, který je propojen s registrem formátů PRONOM. Open source software využívající k identifikaci „signatures“, které jsou uloženy v xml souboru a mohou být doplněny do/z PRONOMu.

FIDO – Další z open source nástrojů, alternativa k DROIDu, také spolupracuje s registrem PRONOM. Je vytvořen pro snadnou integraci do automatizovaného work-flow.

SIEGFRIED – nový nástroj pro identifikaci formátů, který by měl oproti DROIDu a FIDO nabízet vyšší rychlost i spolehlivost.

JHOVE – Jedná se o software na identifikaci, validaci a charakterizaci formátů ve formě Java API, který společně vyvinul JSTOR a Harvard University Library (odtud také název – JSTOR/Harvard Object Validation Environment). Dá se zakomponovat do různých systémů a slouží tak nezávisle na prostředí (podmínkou je pouze nainstalovaná Java 1.4), navíc je dostupný jako open source.

JHOVE2 – nástupce nástroje JHOVE, nyní ve verzi 2.1.

FORMÁTOVÉ REGISTRY

 • UDFR
 • PRONOM
 • SEZNAMY NÁSTROJŮ

 • COPTR
 • POWRR
 • FileFormat.Info
 • FileFormats – Archiveteam
 • LITERATURA

  CUBR, Ladislav. Dlouhodobá ochrana digitálních dokumentů. 1. vyd. Praha: Národní knihovna České republiky, 2010. 154 s. ISBN 978-80-7050-588-5.

  ROSENTHAL, Colin a kol. Průvodce plánem důvěryhodného digitálního repozitáře (PLATTER). 1. vyd. Praha: Národní knihovna České republiky, 2009. 51 s. ISBN 978-80-7050-569-4.
  Online dostupné zde: http://www.ndk.cz/platter-cz.

  NEWSLETTERY

  Newsletter březen

  Newsletter duben

  Newsletter květen

  Newsletter červen